Układ limfatyczny jest częścią układu sercowo-naczyniowego oraz układu odpornościowego. W jego skład wchodzi płyn śródtkankowy i chłonka, przestrzeń międzykomórkowa wraz z siecią naczyń i węzłów chłonnych oraz specjalne komórki w wątrobie, śledzionie, jelitach, płucach i szpiku kostnym.
Do funkcji układu chłonnego należy:
- transportowanie produktów przemiany materii i martwych komórek, aby nie zalegały w przestrzeni międzykomórkowej
- usuwanie bakterii i wirusów
- wchłanianie i transport substancji tłuszczowych z przewodu pokarmowego
- zapewnienie prawidłowego poziomu płynu tkankowego ochrona przed obrzękiem
Układ chłonny rozpoczyna się naczyniami włosowatymi chłonnymi, a kończy swym ujściem do układu żylnego. Transport chłonny odbywa się dzięki działaniu pompy chłonnej, skurczom naczyń chłonnych i działaniu w nich zastawek. Następnie chłonka przechodzi do węzłów chłonnych, a stamtąd większymi naczyniami do pni chłonnych, a te z kolei opróżniają się do żył głównych.
Obrzęk limfatyczny to obrzęk tkanek, który występuje w następstwie zastoju chłonki. Może tak się dziać w niektórych chorobach wrodzonych lub jako uszkodzenie nabyte. Obrzęk ten najczęściej dotyczy skóry i tkanki podskórnej.
Najczętsze przyczyny to :
- usunięcie węzłów chłonnych w czasie operacji chirurgicznych m. in. gruczołu piersiowego u kobiet z rakiem
- niewydolność żylna kończyn dolnych np. związana z siedzącym trybem życia
- po radioterapii
- w czasie ciąży i po niej
- po zabiegach liposukcji
Spuchnięte, ciężkie nogi, obrzęki na rękach, worki pod oczami, to też efekt złego krążenia limfy w organizmie
Jako leczenie stosuje się terapię kompleksową polegającą na bandażowaniu kompresyjnym, noszeniu specjalnych pończoch, gimnastyce odbarczającej oraz specjalnych masażach.
Masaże uciskowe, a przede wszystkim te, wykonywane specjalnymi urządzeniami są szczególnie wskazane. Oprócz tego, że są one bardziej precyzyjne i skuteczniejsze niż masaż ręczny, to są bezbolesne, a ich efekty szybsze. W ostatnich latach przełomowe okazało się wejście do gabinetów lekarskich urządzeń Endermologie LPG, które stymulują konkretne obszary ciała, przyspieszając krążenie krwi oraz limfy. Podczas zabiegu zalegająca chłonka zostaje przepompowana, obrzęk wyraźnie zmniejsza się , proces wydalania toksyn wzrasta. Masaż stanowi również doskonała profilaktykę dla osób ze skłonnością do zastoju żylnego.
Nieoceniona jest rola Endermologie po zabiegach liposukcji, doskonale łagodzi obrzęk, wyrównuje ewentualne nierówności, przyspiesza proces gojenia.
Endermologie cieszy się również wielką popularnością wśród zabiegów medycyny estetycznej – ujędrnia skórę, pomaga w usunięciu cellulitu i redukcji tkanki tłuszczowej. Stanowi swoisty styl życia dla Pań chcących zachować piękne ciało na długie lata.
Urządzenie wyposażone jest w głowice masujące dla użytku medycznego oraz delikatniejsze kosmetyczne. Ważne by zabiegi wykonywała osoba z doświadczeniem i wykształceniem medycznym, rehabilitant lub fizjoterapeuta. To zapewni gwarancję sukcesu terapeutycznego.
Więc na postawione pytanie: Drenaż limfatyczny, czy warto? Z całą powagą odpowiedź brzmi :tak !
Beata Kociemba
Dermatolog
Drenaż limfatyczny